روشهای براق کردن کاپشن و کت چرم (نگهداری و مراقبت)

مجموعه :خانه داری

روشهای براق کردن کاپشن و کت چرم (نگهداری و مراقبت)

charam-iransit

روشهای براق کردن کاپشن و کت چرم (نگهداری و مراقبت):

 

۱- کاپشن یا کت چرمی خود را نسبت به آب مقاوم کنید:

” محافظ های چرم ” زیادی یا ” محصولات ضدآب سازی چرم ” فراوانی در بازار وجود دارد ولی قبل از خرید برچسب آن ها را به خوبی بخوانید. یک اسپری پلیمری سیلیکون یا یک اسپری کوپلیمر آرسلیک می توانند به حفظ ظاهر و براقی کاپشن چرم شما کمک کنند. استفاده از محصولاتی که برپایه روغن یا واکس ساخته شده اند حالت محافظت کنندگی بیشتری بوجود می آورند ولی برای کاپشن ها به خاطر تاثیری که بر روی رنگ ماندگاری و بو می گذارند، توصیه نمی شوند. محصولی که می خواهید بخرید را به خوبی بررسی کنید تا بدانید چه میزان در برابر آب مقاومت می کند. به طور معمول هرچند هفته یا ماه یکبار باید از این محصولات دوباره استفاه کنید.

حتی با آنکه استفاده از روش بالا باعث می شود کاپشن در برابر آسیب با آب مقاوم شود ولی کاملا ضدآب نمی شود حتی اگر محصول به کار برده شده ادعای این چنینی داشته باشد. هرگز کاپشن چرمی خود را در آب غوطه ور نکنید و یا در ماشین لباس شویی قرار ندهید.

۲ – هرچند وقت یکبار از نرم کننده چرم استفاده کنید:

استفاده از آن باعث میشود روغن به چرم برگردد و جلوی خشکی و شکستگی چرم را بگیرد، ولی استفاده از روغن زیادی باعث ایجاد منفذ و کنده شدن قطعات چرم می شود که ماندگاری و رنگ چرم را تحت تاثیر قرار می دهد. تنها زمانی که حس می کنید چرم دارد خشک یا سفت می شود از نرم کننده ها استفاده کنید. یک سری نکته برای انتخاب بهترین نرم کننده وجود دارد که عبارتند از:

براساس نوع چرمی که دارید نرم کننده استفاده کنید.
از روغن های طبیعی حیوانی استفاده کنید ولی حواستان باشد ممکن است باعث تیره تر شدن رنگ چرم شود.
محصولاتی که دارای موم یا سیلیکون هستند می توانند باعث خشکی چرم شوند ولی ممکن است خرید یک گزینه ارزان تر باعث تغییر رنگ کمتری هم شود.به مقدار کم استفاده کنید.
هرگز از محصولاتی که حاوی روغن معدنی یا پترولئوم هستند استفاده نکنید چون باعث آسیب رسانی زیادی به چرم می شوند. همچنین از ” صابون زین ” اجتناب کنید یا حداقل آن را روی چرمی که پوشش محافظ ضد آب ندارد به کار نبرید.

 

۳ – هرچند یک وقت یکبار چرم خود را برق اندازید:

 برق انداختن چرم باعث می شود کاپشن یا کت چرمی شما بدرخشد ولی باعث می شود که همچنین به مرور زمان خشک، بی رنگ و سطح چرمی آن کنده کنده شود، بنابراین بسیار کم این کار را انجام دهید. قبلا از استفاده از یک محصول جدید اول آن را در جایی از کاپشن تان که دیده نمی شود تست کنید.

چرم جیر یا دیگر چرم ها را با پارچه های نرم و پرزدار برق نندازید.
از واکس براق کننده کقش حتی اگر برای کقش های چرمی باشد استفاده نکنید.

 

۴ – با استفاده از یک پارچه نم دار باقی مانده نمک را حذف کنید:

در شرایط زمستانی و مرطوب، باقی مانده های سفید نمک ممکن است روی چرم شکل بگیرند. آن ها را سریعا با یک دستمال خیس پاک کنید تا از ایجاد نقاط خشک و شکاف دار جلوگیری کنید. اجازه دهید که چرم در هوای آزاد خشک شود و بر روی نقاطی که این ذرات شکل گرفته اند از نرم کننده استفاده کنید.

۵ – اجازه دهید کاپشن یا کت چرمی خشک با هوای آزاد خشک شود:

اگر کاپشن شما خیس شده است آن را روی یک جالباسی آویزان کنید و اجازه دهید در دمای اتاق خشک شود. هرچی در جیب دارید خارج کنید تا از کش یافتن چرم خیس جلوگیری شود و از تماس مستقیم آن با منابع گرما نظیر شوفاژ یا بخاری جلوگیری کنید. اگر تمام سطح کاپشن خیس آب شده است بعد از خشک شدن از نرم کننده استفاده کنید.

 

۶ – نحوه از بین بردن چروک های چرم را یاد بگیرید:

آویزان کردن کاپشن یا کت چرمی  از جالباسی باید جلوی چروک های جزئی را بگیرد و آن ها را از بین ببرد. اگر چروک های کاپشن شما زیاد است باید آن را پیش فرد یا مکانی که متخصص پاک کردن چرم هستند ببرید. می توانید از اطو هم اندکی استفاده کنید، روی بخش هایی که چروک دارند پارچه پهن کنید و اطو را سریع و خلاصه روی آن بکشید.

نکات مهم دیگر:

دستورالعمل لازم را مطالعه کنید. تمامی کاپشن های چرمی که فروخته می شوند دارای برچسبی هستند که در آن نحوه تمیز کردن چرم توضیح داده شده است. چون انواع مختلفی از چرم وجود دارد نیاز به نوع خاصی از تمیز کردن دارند. استفاده از مراحل زیر اگر به طور کامل انجام شود به طور کلی مشکلی پیش نمی آورد ولی برای هیچ روشی تضمین این وجود ندارد که بر روی تمامی چرم ها به خوبی جواب دهد.

با استفاده از یک برس نرم و یا پارچه گرد کاپشن خود را بگیرید. اگر کاپشن چرم شما خیلی وقت می شود در کمد بوده است ممکن است نیاز به غبارگیری داشته باشد. از خراشیدن و ضربه زدن به چرم دوری کنید و از یک پارچه خشک نخی و یا برس موی سر استفاده کنید.

چرم را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. ابتدا قطره آبی روی چرم خود بریزید اگر آب درسطح آن باقی ماند می توانید با استفاده از یک پارچه ای که اندکی مرطوب باشد غبار چرم را بگیرید. اگر آب جذب شد و چرم را تیره کرد از آب استفاده نکنید.

چرم جیر( مخمل نما) را با استفاده از یک اسفنج خشک یا برس مخصوص تمیز کنید. استفاده از این برس های مخصوص می تواند باعث حذف کثیفی چرم شود ولی ممکن است دیگر مواد را خراش دهد. شما می توانید از یک اسفنج نرم یا یک گزینه ارزان تر استفاده کنید. از این روش برای چرم های غیر جیر یا چرمی که نوع ان را نمی دانید استفاده نکنید.

این روش اگر چرم جیر را در یک حمام بخار قرار دهید به خوبی جواب نمی دهد. بخار را به صورت مستقیم با استفاده از یک اتو یا کتری در معرض جیر قرار ندهید چون گرما می تواند باعث آسیب رسانی به این نوع چرم شود.

با احتیاط محصولات تمیز کننده چرم را انتخاب کنید. تنها محصول تمیز کننده چرمی که با نوع چرم شما مطابقت داشته باشد انتخاب کنید، به صورت ایده آل این محصول میتواند توسط همان کارخانه ای که کاپشن شما را تولید کرده باشد، ساخته شده باشد. همیشه در بخش های مخفی چرم برای بررسی از بین بردن رنگ یا آسیب زدن محصول تمیزکننده را تست کنید و اجازه دهید حداقل ۵ دقیقه از بکارگیری آن بگذرد و سپس آن را با یک دستمال تمیز پاک کنید. اگر مشکلی پیش نیامده بود می توانید طبق دستورالعمل آن محصول استفاده کنید.

بگذرد و سپس آن را با یک دستمال تمیز پاک کنید. اگر مشکلی پیش نیامده بود می توانید طبق دستورالعمل آن محصول استفاده کنید.
چرم جیر را فقط باید با استفاده از تمیزکنندگان خاص خودشان تمیز کرد و همیشه در بخش هایی از چرم که دیده نمی شود محصولات چرم کننده را تست کنید.
شما می توانید برای چرم، لکه بر بخرید ولی اگر لکه یا جوهر خشک شده باشد تضمین ۱۰۰% برای حذف آن وجود ندارد.

از بین بردن کپک روی چرم با استفاده از الکل یا صابون. اگر روی کاپشن چرم شما کپک قرار گرفته است که معمولا به حالت یک کرک خاکستری یا سفید است، می توانید مقدار یکسانی از آب و الکل را با هم مخلوط کنید و با استفاده از یک دستمال نخی که در این محلول زده شده است، آن را پاک کنید. اگر موفق به پاک شدن آن نشدید، می توانید از یک صابون ضدباکتری به همراه آب استفاده کنید. زمانی که کارتان تمام شد می توانید با یک پارچه نخی خشک مایع اضافی را پاک کنید.

چرم را پیش متخصصان شستشوی چرم ببرید. اگر روش های بالا برای پاک کردن لکه یا چیزهای مختلف از روی کاپشن شما جواب نداد آن را پیش یک متخصص شوینده چرم ببرید. همیشه از قبل سوال کنید آیا آن ها تجربه کار با نوع چرمی که شما بر تن دارید را دارند یا خیر.

هیچوقت یک محصول چرمی را در ماشین لباس شویی نشویید.

نگهداری از کاپشن  و کت چرمی:

آن را روی جالباسی آویزان کنید. یک جالباسی پهن بهترین گزینه برای به حداقل رسانی ایجاد چروک بر روی چرم شما است.

از در معرض قراردادن مستقیم آن در برابر با گرما و نور خورشید خودداری کنید. تابش مستقیم نورخورشید می تواند رنگ چرم را از بین ببرد یا باعث ایجاد لکه های بی رنگ نقطه نقطه شود. گرما می تواند باعث شکاف های متعدد و خشک شدن چرم شود. بنابراین کاپشن را در محلی خنک و به دور از منابع حرارتی قرار دهید.

مطمئن شوید که اجازه ” نفس کشیدن “به چرم داده می شود. چرم اگر در معرض هوای خشک قرار بگیرد بهتر دوام می آورد. هرگز چرم را در کیسه های پلاستیکی یا زیر لفاف های پلاستیکی قرار ندهید. اگر کاپشن خود را در کمدی جایی گذاشته اید هرچند وقت یکبار در کمد را باز کنید تا در معرض هوا قرار گیرد.

چرم را از آفت کش ها دور نگه دارید. چرم می تواند حشره کش ها را به خود جذب کند و اگر چنین اتفاقی افتاد امکان حذف بو یا حتی آفت کش از کاپشن وجود ندارد.

قبل از اینکه بخواهید کاپشن چرم خود را برای مدت طولانی در جایی قرار دهید تا از آن نگهداری شود آن را خشک کنید. خشک کردن چرم باعث می شود که احتمال حمله آفت به کاپشن شما کم شود ولی باز هم هرچند وقت یکبار برای بررسی وجود آفت کمد یا محل نگهداری چرم را چک کنید.

موفق باشید.

 

وبگردی از بهترین مطالب کلیک نمایید :

دانلود آهنگ جدید 

دانلود مداحی جدید 

عکس پروفایل 

ارسال نظر

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

گالری عکس

سریال و فیلم

X بستن تبلیغات